Už jste určitě zaregistrovali, že legislativním kolečkem prochází návrhy na změny v penzijním spoření. Níže přehledně uvádím změny, se kterými můžete počítat od příštího roku.
- státní příspěvek k penzijnímu spoření se bude poskytovat ve výši 20% z vkladu účastníka
- rozpětí výše měsíčních vkladů, ke kterým dostanete státní příspěvek, je 500-1700kč. Když budete spořit míň, nedostanete nic, když víc, tak dostanete maximálně 340kč.
- aby vám byl státní příspěvek k penzijnímu spoření vyplacen, tak musíte spořit alespoň 10 let. Dosud to bylo 5 let. Není to ale jediná podmínka - další podmínky jsou závislé na vaší smlouvě, věku atd.
- státní příspěvek se nebude připisovat účastníkům, kterým byl přiznán starobní důchod.
- budete si moct od daňového základu odečíst až 48 000kč za rok. Jedná se o vklady, které dáte na penzijní spoření, životní pojištění, do dlouhohodobého investičního produktu nebo na pojištění dlouhodobé péče a jak si to rozdělíte nebo jestli je budete vkládat jen do jednoho produktu, je jen na vás.
- zaměstnavatel vám může daňově výhodně poskytnout na penzijní spoření až 50 000kč/rok.
- nově vznikne možnost spořit přes Dlouhodobý investiční produkt (DIP). Vklady budete moct investovat do akciií, dluhopisů, podílových fondů a derivátů na zajištění měnového rizika. Toto mi přijde jako produkt, který na trhu chyběl a je velkým přínosem pro všechny, kterým nevyhovovala omezení a nízká výnosnost pnezijních fondů. Spoření bude možné pouze přes obchodníky s cennými papíry a na konkrétní podmínky si tedy musíme počkat, protože žádná nabídka ještě nebyla zveřejněna.
- zajímavé je, že nově budete moct mít otevřený vedle transformovaného fondu (to jsou ty staré garantující nezáporný výnos, takže v nich máte jen minimální kladný výnos) účet také ve fondu DPS (doplňkové penzijní spoření). Výhodou transformovaného fondu je, že po 15 letech si můžete vybrat až polovinu naspořených peněz formou renty vyplácenou minimálně 3 roky.