Investice

Zdanění půjček na P2P platformách

Zdanění příjmů z participací na P2P platformách (např. Zonky) není jednoduché, ale nelze ho ignorovat. Zonky požádalo Generální finanční ředitelství o vyjádření, ze kterého vychází následující doporučení. Jedná se o vyjádření pro zdanění příjmů z českých platforem.

by chvostik 4 Únor 2022 0 comments

Bondster - mé zkušenosti s investováním na této P2P platformě

Většina lidí zná slogan "lidé půjčují lidem", které proslavilo investiční platformu Zonky. Zonky ale změnilo strategii a pro mnoho investorů ztratilo své kouzlo. Jako jeden z nich jsem se rozhodl pro změnu a v první polovině roku 2021 jsem začal investovat na platformě Bondster, kde stejně jako na Zonky participujete na půjčkách jiným lidem. Za tu dobu už jsem posbíral nějaké poznatky, o které se můžu podělit.

by chvostik 2 Únor 2022 0 comments

Skvělé zhodnocení portfolií mých klientů za rok 2021

Rok 2021 byl pro zhodnocování investovaných peněz mých klientů velice úspěšný. Portfolia se zhodnotila v rozpětí 5%-16%. Zajímavé je, že i nejkonzervativnější investice si připsala 5,40% po zdanění (investice do státních dluhopisů) a překonala tak zhodnocení smíšeného portfolia, které se zhodnotilo jen o 5%. Smíšené portfolio je z 50% tvořeno akciovým fondem zaměřeným na akcie dividendových společností a z dalších 50% fondem krátkodobých dluhopisů.

by chvostik 27 Leden 2022 0 comments

Nemovitost jako investice. Ano, ale...

Nemovitosti dokázaly investorům za minulé desetiletí pěkně zhodnotit investované peníze a z pohledu do minulosti to vypadá, že by mohly být zajímavou investicí i do budoucna. U finančních investic je ze zákona nutné u každé nabídky zdůraznit, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. U nemovitostí se toto upozornění uvádět nemusí, ale s rizikovostí to je stejné. Pro zjednodušení uvádím, že pokud níže píšu o investici do nemovitosti, tak tím míním rezidenční nemovitost (tzn. určenou k bydlení).

by chvostik 24 Září 2021 0 comments

Tipy, jak se bránit rostoucí inflaci

Dnešních 100 000kč se za 10 let při průměrné inflaci 2% znehodnotí na reálnou hodnotu 82 000kč (přepočteno na dnešní ceny). Tříprocentní inflace znehodnotí za 10 let peníze dokonce o čtvrtinu. A díky současné situaci se dá čekat spíše vyšší inflace. Jak se tomu bránit? Jedině investováním, nebo zadlužením.

Je potřeba si říct, které oblasti pravděpodobně budou zasaženy růstem cen. Jaké vlivy nyní a v blízké budoucnosti budou ovlivňovat cenovou hladinu?

by chvostik 22 Duben 2021 0 comments

Investice do podnikových dluhopisů - ano nebo ne?

Stále se mě někdo ptá, zda je dobré investovat do toho, nebo jiného dluhopisu, když je schválený ČNB a garantuje pevný úrok. Toto jsou ale irelevantní informace. ČNB jen kontroluje prospekt po formální stránce a úrok určitě není garantovaný. Osobně vždy říkám, že kdo chce investovat do dluhopisu, tak si MUSÍ zjistit finanční situaci emitenta - pročíst účetní závěrku, zjistit, na co budou použity vybrané peníze a také kdo je majitelem společnosti.

by chvostik 16 Březen 2021 0 comments

Jak získat vyšší výnos a přitom zmenšit riziko

Češi jsou velice konzervativní a raději spoří, než investují. Spořením peníze nevyděláte a za současných podmínek vám je znehodnocuje inflace. Pokud máte volné peníze a nebudete je pár let pravděpodobně potřebovat, tak je investujte. Peníze jsou kapitál a proto s nimi tak nakládejte. Budování portfolia není úplně jednoduché, ale podívejte se na graf, který ukazuje závislost výnosu a rizika portfolia složeného z akcií a dluhopisů podle moderní teorie portfolia.

by Vlastimil Chvoštík 22 Květen 2020 0 comments

Dluhopisové fondy – nízké výnosy a velké riziko

Investice do dluhopisových fondů už není, co bývala a dluhopisy žádná pěkná budoucnost v nebližších letech nečeká. Mé doporučení je využít současných vysokých cen a prodat dluhopisy a dluhopisové fondy. Nejdůležitějšími důvody pro prodej jsou dva - velice nízké výnosy státních i kvalitních korporátních dluhopisů a velké riziko, že nabídka dluhopisů brzy výrazně vzroste. A právě nízké výnosy s rizikem poklesu cen dluhopisů budou pro vývoj cen dluhopisových fondů nepříznivé.

by Vlastimil Chvoštík 9 Duben 2020 0 comments

Výnos dluhopisového fondu

Ač se to nezdá, tak investice do dluhopisů požaduje více znalostí, než investice do akcií Při investování do dluhopisového podílového fondu byste měli znát základní parametry, podle kterých se vybírá dluhopisový fond vhodný pro vaše portfolio a rizikový profil. Těmi základními parametry jsou rating, výnos do splatnosti, celkový výnos a durace (nebo ještě lépe modifikovaná durace). Správný výběr dluhopisového fondu totiž požaduje znalosti finanční matematiky.

by Vlastimil Chvoštík 9 Duben 2020 0 comments
Sjednejte si nezávaznou konzultaci po e-mailu, nebo volejte na  +420 723 273 938 
Poslat e-mail