Skvělé zhodnocení portfolií mých klientů za rok 2021

Rok 2021 byl pro zhodnocování investovaných peněz mých klientů velice úspěšný. Portfolia se zhodnotila v rozpětí 5%-16%. Zajímavé je, že i nejkonzervativnější investice si připsala 5,40% po zdanění (investice do státních dluhopisů) a překonala tak zhodnocení smíšeného portfolia, které se zhodnotilo jen o 5%. Smíšené portfolio je z 50% tvořeno akciovým fondem zaměřeným na akcie dividendových společností a z dalších 50% fondem krátkodobých dluhopisů.

by chvostik 27 Leden 2022 0 comments

Nemovitost jako investice. Ano, ale...

Nemovitosti dokázaly investorům za minulé desetiletí pěkně zhodnotit investované peníze a z pohledu do minulosti to vypadá, že by mohly být zajímavou investicí i do budoucna. U finančních investic je ze zákona nutné u každé nabídky zdůraznit, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. U nemovitostí se toto upozornění uvádět nemusí, ale s rizikovostí to je stejné. Pro zjednodušení uvádím, že pokud níže píšu o investici do nemovitosti, tak tím míním rezidenční nemovitost (tzn. určenou k bydlení).

by chvostik 24 Září 2021 0 comments

Tipy, jak se bránit rostoucí inflaci

Dnešních 100 000kč se za 10 let při průměrné inflaci 2% znehodnotí na reálnou hodnotu 82 000kč (přepočteno na dnešní ceny). Tříprocentní inflace znehodnotí za 10 let peníze dokonce o čtvrtinu. A díky současné situaci se dá čekat spíše vyšší inflace. Jak se tomu bránit? Jedině investováním, nebo zadlužením.

Je potřeba si říct, které oblasti pravděpodobně budou zasaženy růstem cen. Jaké vlivy nyní a v blízké budoucnosti budou ovlivňovat cenovou hladinu?

by chvostik 22 Duben 2021 0 comments

Sjednat pojištění online nebo offline?

Dostávám dotazy, jestli má smysl sjednávat pojištění s poradcem, když je internet plný srovnávačů pojištění. Pokud nemáte rádi kontakt s lidmi, zkuste online, ale počítejte s tím, že pojištění není jednoduchý produkt a raději se podívejte na mých pár dobře míněných poznámek. Předem pro úplnost uvádím, že pojištění nedělám, takže se tímto článkem nesnažím nikoho přemlouvat, aby uzavřel pojištění se mnou.

by chvostik 19 Duben 2021 0 comments

Investice do podnikových dluhopisů - ano nebo ne?

Stále se mě někdo ptá, zda je dobré investovat do toho, nebo jiného dluhopisu, když je schválený ČNB a garantuje pevný úrok. Toto jsou ale irelevantní informace. ČNB jen kontroluje prospekt po formální stránce a úrok určitě není garantovaný. Osobně vždy říkám, že kdo chce investovat do dluhopisu, tak si MUSÍ zjistit finanční situaci emitenta - pročíst účetní závěrku, zjistit, na co budou použity vybrané peníze a také kdo je majitelem společnosti.

by chvostik 16 Březen 2021 0 comments

Zonky zlepšuje podmínky pro půjčky

Zonky navyšuje maximální objem půjčky a prodlužuje splatnost. Aktuálně je možné si půjčit 20 000 - 900 000 Kč a splácet 12 měsíců až 10 let. Aktuálně můžete dostat sazbu mezi 2,99% až 19,99%, díky níže uvedenému poplatku za vyřízení úvěru je RPSN o něco vyšší.

by chvostik 16 Březen 2021 0 comments

Je čas si zafixovat sazby na novou hypotéku nebo refinancování stávající

Je nejvyšší čas si zafixovat sazby na novou hypotéku nebo si zajistit sazbu na refinancování stávající hypotéky. Sazby na mezibankovním trhu totiž už od listopadu rostou, což ukazuje graf na obrázku. Pokud váháte, zda nepřijde lepší doba, tak aktuálně určitě ne.

Nyní ještě umím zajistit sazbu na 5-letou fixaci 1,59% pro hypotéku s pojištěním, nebo 1,79% bez pojištění.

by chvostik 11 Březen 2021 0 comments

Ceny plynu jsou stále pod dlouhodobým průměrem, ale významně rostou

Zjistěte si, zda nemůžete ušetřit na fakturách za plyn. Ceny zemního plynu jsou pod dlouhodobým průměrem a nejsou daleko od dlouhodobých minim.

Chcete zjistit, jestli byste ušetřili a kolik? Koncovým spotřebitelům i velkoodběratelům mohu nabídnout srovnání stávajících cen s aktuální nabídkou, stačí poslat poslední vyúčtování. Nemusíte se bát, že se poptávkou k čemukoliv zavazujete. Zpracuji jí a odešlu zdarma.

by Vlastimil Chvoštík 15 Leden 2021 0 comments

Inspirace, kde hledat novou nemovitost

Nejjednodušší způsob hledání nemovitosti k nákupu je přes server, který má nejvíc nabídek, to je www.sreality.cz. Nevýhodu je, že se na tento server dívá většina ostatních zájemců. Většina nabídek je za férovou cenu pro obě strany. Poklad zde ale proto s největší pravděpodobností nenajdete. Je proto potřeba hledat dál.

1) Dejte vědět svým příbuzným a známým, že hledáte a přibližte jim svojí poptávku. Třeba se objeví někdo, kdo chce prodat, ale nechce nebo neumí svojí nabídku zveřejnit tak, že byste jí mohli objevit. 

by Vlastimil Chvoštík 16 Říjen 2020 0 comments

Půjčka od Zonky

Sice hlavním heslem je „lidi půjčují lidem“, ale ani lidi rozhodně nepůjčí každému. Schvalovací proces u Zonky je stejný, jako v bance. I lidi chtějí mít jistotu, že jim půjčené peníze máte šanci vrátit.

by Vlastimil Chvoštík 5 Říjen 2020 0 comments