Z praxe: Případ č.1

Z praxe: Případ č.1

by Vlastimil Chvoštík 20 Květen 2020 0 comments
Případ 1

Klientka, která zdědila před 10 lety peníze, si nechala poradit od "poradce", jak peníze rozinvestovat. Klientka nevěděla, kde je chyba, když má míň peněz, než na začátku. Proto mne oslovila, jestli bych se jí na portfolio nepodíval. V portfoliu byla 2 investiční životní pojištění, spořící účet a 2 balancované fondy. Za provize z životního pojištění si "poradce" určitě mohl pořídit nové auto, tak z toho na klientku moc zbýt nemohlo, spořící účet moc peněz vydělat nemůže, ale aspoň v něm klientka neprodělala. A proč nevydělaly balancované fondy? Protože mají velký podíl dluhopisů, které mají v posledních letech minimální výnos, a výnos ještě snižují poplatky placené za správu fondu. Z výčtu je hned jasné, že portfolio vydělávat nemohlo, jen stálo spoustu peněz na poplatcích.
Klientce jsem v klidu vysvětlil, co je špatně a ať se rozhodne, jestli s tím chce něco dělat. Její situace je taková, že má menší důchod, bydlí ve vlastním a z peněz z dědictví by nerada vybírala, ale chtěla by z nich mít nějaký příjem, kterým by si přilepšila k důchodu. Žádné velké výdaje neplánuje a podle věku dožití jejích rodičů má před sebou ještě dlouhý život.
Z toho jsem vycházel, že je potřeba najít finanční produkty, které nabízejí nějaký pravidelný příjem a není potřeba se zneklidňovat volatilitou portfolia, protože klientka peníze vybrat nebude chtít.
V portfoliu jsme nechali spořící účet, aby měla klientka nějaké připravené peníze pro případné výdaje. Na životní pojistky jsme si nechali poslat výpisy s přehledem zůstaku a předpokládáným odkupným. Zjistili jsme, že u jednoho pojištění by odkupné na konci období bylo menší, než kolik by klientka ještě musela zaplatit, proto jsme tuto pojistku zrušili. U druhého pojištění čekáme, až se bude dát vybrat zůstatek bez sankce. Moc z těchto produktů ale nakonec nezbyde.
Balancované fondy jsme prodali a nakoupili za ně akciové fondy vyplácející pravidelnou rentu, dále investuje do P2P půjček, aby měla další pravidelný příjem, průběžně otáčí část peněz ve financování faktur, které mají několik měsíců před splatností a také jsou v portfoliu nějaké korporátní dluhopisy. Už jsme také využili příležitosti a investovali volné prostředky do výkupu nemovitosti.
Klientka je zatím spokojená a už se bojí míň volatilnějších investic, takže její pravidelné příjmy se zvyšují a hodnota portfolia konečně začíná růst.