Velký pokles hypotečních sazeb asi čekat nemůžeme

Velký pokles hypotečních sazeb asi čekat nemůžeme

by Vlastimil Chvoštík 22 Květen 2020 0 comments
Velký pokles hypotečních sazeb asi čekat nemůžeme

Za poslední 2 měsíce snížila ČNB výrazně své sazby – od února do května o 2%. Přitom sazby hypoték zůstávají stabilní. Dá se čekat pokles sazeb hypoték?

Podle přiloženého grafu to není úplně jisté. Hypotéky jsou dlouhodobé úvěry a banky si je proto zajišťují dlouhodobými úrokovými swapy, nikoliv 14-denní repo sazbou. Sice i tyto dlouhodobé sazby klesly, ale za poslední rok jen 0,66%, kdežto repo sazba klesla za rok o 1,5%. Zároveň se zvyšuje pro banky riziko, které pokrývají větší marží.

Je otázka, co budou dělat sazby, až se situace uklidní. Riziková marže se určitě díky konkurenčnímu boji bude snižovat, ale je otázka, jestli to bude poklesem sazeb hypoték, nebo růstem úrokových swapů. Pokud sázíte na první variantu a myslíte, že budou klesat sazby hypoték, tak doporučuji nyní nefixovat sazbu, ale vzít si pohyblivou sazbu a sazbu zafixovat později, až budou sazby nižší.

Podle přiloženého grafu mi přijde, že pravděpodobnost velkého poklesu hypotečních sazeb je malá. Pokud bude nějaký pokles, tak spíše menší v řádech pár desetin, který už nyní některé banky indikují. Možná vysoce bonitní klienti by mohli dostat výraznější slevu, ale ta bude po velkém přesvědčování.
 

Vývojový graf

Data: ČNB a ECB

Tagy