26. 3. 2012
Průměrná česká domácnost by ze svých rezerv mohla platit rodinné výdaje jen po dobu dvou měsíců. Ideální finanční rezerva domácnosti by přitom měla pokrýt její chod alespoň na půl roku. V průměru příjmy českých domácností téměř o pětinu převyšují jejich výdaje. Vytvoření úspor na horší časy tedy není pro všechny nereálné.
Střednědobá finanční rezerva na zajištění půlročního provozu domácnosti je důležitá, pokud oba partneři ztratí práci. Nalezení nové práce nějakou dobu trvá a po dobu jejího hledání můžeme čerpat naspořené peníze. O vytváření rezerv jsme si říkali už v článku Tři pravidla pro tvorbu finančních rezerv. Pokud se dostaneme do situace, kdy ztratíme zdroj pravidelného příjmu a nemáme možnost jej rychle nahradit, nezbývá než situaci řešit půjčkou - od banky, rodiny nebo přátel. Mnoho lidí si také půjčí peníze za velmi nevýhodných podmínek, své závazky pak nezvládají splácet a tyto příběhy bohužel končí exekucemi. Myslet na zadní kolečka se určitě vyplácí.
Přitom pro velkou část Čechů naspoření střednědobé rezervy je možné. Průměrný rodinný příjem totiž o 19 % převyšuje nutné rodinné výdaje. Asi 40 % výdajů tvoří náklady na bydlení a nezáleží už na tom, zda bydlíme v nájmu nebo máme hypotéku. Nákupy potravin činí přibližně 35 % výdajů a energie asi 20 %. Dokážeme-li si odepřít nákupy zbytných věcí nebo slevit ze svých nároků, máme cestu k tvorbě rezerv otevřenou. Pokud potřebujete poradit s tvorbou rezerv nebo s investováním již naspořených peněz, neváhejte využít kontaktů na těchto stránkách.
Autor: Vlastimil Chvoštík
Jsem poradce, ne prodejce.
Radím, neprodávám.