Články

Vyplatí se spotřebitelům osobní bankrot?

Vyplatí se spotřebitelům osobní bankrot?

Slyšeli jste, že každý měsíc žádá více než 1 000 lidí o osobní bankrot? Lidé, kteří splácí více půjček, ale nebaví je to, občas napadne urychlit splácení osobním bankrotem. Podívejte se, kolik by lidem po bankrotu zůstalo peněz a jak by se změnil jejich život.

Celý článek

Tři kroky k správné volbě v penzijní reformě

V souvislosti s medializací penzijní reformy stále více lidí přemýšlí o tom, jak se vlastně v důchodu budou mít.  A to je dobře. Je to totiž první krok, který je nutný udělat k tomu, abychom v penzi žili podle svých představ. Příjem od státu bude z pohledu zajištění životní úrovně, na jakou jsme zvyklí, hrát stále menší roli. Je nutné jej vnímat jako bonus navíc, který i z pohledu vývoje lidstva si užíváme velmi krátkou chvíli. Něco málo přes sto let. Se vznikem sociálního státu je spojován Otto von Bismarck, který v roce 1881 zavedl nový systém sociálního pojištění a to se stalo vzorem i pro ostatní země.

Celý článek

Tři příležitosti pro rodinné finance v roce 2012

Do nového roku všichni vcházíme s očekáváním, co nám přinese. V oblasti osobních a rodinných financí se ale nevyplatí pouze očekávat, co se stane, ale využít příležitostí, které se nám naskýtají. Tři z nich jsou popsány v následujícím článku.

Celý článek

Nenechte na svých investicích vydělávat jiné

Bezpochyby je moudré tvořit rodinné rezervy. Peníze, které odkládáme pro pozdější spotřebu, by měly být v ideálním případě uložené tak, aby něco vydělaly. K tomuto účelu se na trhu nabízí celá řada produktů a velmi záleží na jejich správné volbě. Často se ale střadatelům stává, že na jejich vkladech vydělává někdo jiný.  Mnoho lidí se dopouští chyby zejména v tom, že své peníze investují podle jednoho investičního kritéria.

Celý článek

Tři pravidla pro tvorbu finančních rezerv

Mnoho českých domácností má malé nebo dokonce žádné finanční rezervy. Při ztrátě příjmu pak rodiny bez rezerv pocítí prudký propad životní úrovně, nejsou schopny platit hypotéku nebo nájem a peníze shánějí, kde se dá. Často pak peníze čerpají z nevýhodných spotřebitelských úvěrů, až přijde okamžik, kdy nejsou schopny dluhy splácet. Obvykle mají tyto příběhy podobný konec – exekuci. Jak se této nepříjemné situaci vyvarovat si můžete přečíst v dnešním článku.

Celý článek

K několika připomínkám čtenářů

Názory uveřejňované na tomto portálu vyvolávají různé ohlasy. Pojďme se dnes zamyslet nad dvěma z nich, které přišly v reakci na článek Nemovitost – aktivum či pasivum?

Celý článek

Populační strom a co z toho plyne

V dobách minulých se zařízení živobytí ve stáří rovnalo mít velký počet potomků. Někteří zemřeli předčasně, jiní o rodiče ztratili zájem a těch pár zbylých se o ně nakonec postaralo. Moderní doba s různými koncepty penzijních systémů tyto dříve přirozené vazby úspěšně vymýtila a celá tíha zajištění slušné životní úrovně pro starší část populace spočinula na bedrech státu.

Celý článek

Zapomeňte na Krotitele dluhů, staňte se pány vlastních financí!

Pořad Krotitelé dluhů nabízí lidem řešení, jak se dostat z finančních svízelí. Jenže výsledek může být velice kontraproduktivní. Nezapomínejte na to, že prevence je základ. Staňte se pány svých financí a nespoléhejte na to, že až nastanou problémy, zavoláte Krotitele dluhů, kteří problém elegantně vyřeší za Vás.

Celý článek

Jednoduchý tip, jak být i v průběhu krize ve finanční pohodě.

Podívejte se na krátké video, které Vám napoví, co je pro zdraví Vašich rodinných financí nejdůležitější. Moji klienti, kteří se svými penězi zacházejí podle jednoduchých pravidel finančního plánu, prožívají důsledky finanční krize mnohem lépe, než lidé, kteří finanční budoucnost neplánují.

Celý článek

Je to jako plán cesty

"Čím dál víc různých lidí cestuje na čím dál víc různých míst," mohla by znít parafráze výroku Jirky Macháčka z filmu Samotáři. Ano, žijeme v době cestování. Za prací, zábavou či kvůli dovolené se přemisťujeme odněkud někam, a pak zase zpátky. Předtím si celkem přirozeně stanovíme, kam se chceme dostat, jak dlouho to bude trvat, jaké dopravní prostředky použijeme a kudy pojedeme. A ovšem, kolik nás to bude stát.

Celý článek

Příležitosti, které se neopakují – jedna z nich je tady!

Současná situace na akciových trzích přináší kromě negativních zpráv také řadu příležitostí, které se za normálních okolností nevyskytují. Začínají se kolem nás objevovat zajímavé investiční příležitosti, z nichž jednu Vám posílám.

Nynější doba nahrává těm, kteří mají v rukou peníze a chtějí je investovat. Mohou teď nakupovat za významně nízké ceny. A to nejen akcie, ale i méně rizikové dluhopisy. Jednu z takových příležitostí skýtá i dluhopisový fond společnost ČP Invest. V přiloženém komentáři portfoliomanažera tohoto fondu, Milana Tomáška, se kromě jiného dozvíte, že čistý výnos portfolia do splatnosti pro nadcházející cca 2 roky je 12,9 % p.a.

Celý článek

Jak neprodělat na poklesu akciových trhů: Tři tipy pro Vás a dobrá rada na závěr

Tzv. „hypoteční krize“ trvá již více než rok. Začátek byl opravdu nenápadný a byl způsoben nesplácením rizikovějších hypoték na americkém trhu. Problém se v počátku týkal pouze některých amerických hypotečních bank, později se však rozšířil na další finanční ústavy. Některé banky se začaly potýkat s existenčními potížemi, které s hypoteční krizí souvisí (mj. i jedny z největších amerických investičních bank Merrill Lynch a Lehman Brothers). Aktuálně je v problémech i největší americká pojišťovna AIG, která po snížení ratingu potřebovala nový kapitál ve výši přes 80 mld. USD, který by odvrátil možnost bankrotu. Vzhledem k tomu, že pád AIG by měl dalekosáhlé dopady, zasáhl stát (USA) a stal se většinovým akcionářem. V potížích jsou však i další společnosti, které žádají státní pomoc. Seznam problematických společností je dlouhý, proto tento proces není zcela ukončený.

Celý článek

Diverzifikace

Fuj, to je ale ohavné slůvko. Takové nečeské, že? Ale ať otevřeme kterékoli finanční pojednání, narazíme na ně s železnou pravidelností. V překladu znamená rozmanitost. Pojďme se podívat, o čem to vlastně je. Otevřená encyklopedie Wikipedie uvádí:

Celý článek

Jak si poradit s poradci

Prováděli jste rekonstrukci bytu, přestavbu domu nebo rozsáhlejší opravu? Pak to dobře znáte: sehnat slušného řemeslníka je malý zázrak. Jedni zvorají co můžou, a ti druzí vůbec nemají čas. Za bolševika, kdy byl nedostatek úplně všeho, si lidé zvykli spoustu nezbytných činností páchat vlastnoručně. Výsledek nebyl valný, odborné záležitosti je opravdu lepší přenechat odborníkům. 

Z téhož období se traduje vtípek: Kdy u nás nastane komunismus? Až budou mít všichni všude známé…. Nu, v některých ohledech se zdá, že to nebyl zas tak blbý nápad. Alespoň potud, že se vyplatí mít v Outlooku kontakty na skutečně kvalitní fachmany, o nichž víte, že když práci skončí, nebudete ji po nich třikrát předělávat. Přičemž vám naúčtovali částku jako za renovaci menšího hradu.

Celý článek

Finanční rezervy IV.

Ano, je to tak: převážná většina českých domácností drží veškeré své finanční rezervy především na účtech s nízkým výnosem. Zdůvodněním většinou bývá averze k riziku. Má-li to být sázka na jistotu, pak se jedná o jistotu ztráty. Nebo přinejmenším nulového výnosu.

Celý článek

Vytvořte si sami finanční plán a získejte peníze navíc.

Vytvořte si sami jednoduchý finanční plán. Stačí Vám na to jeden večer. Uvařte si s partnerem kávu a projděte si následujících pět bodů. Je velmi pravděpodobné, že tím získáte hodně peněz navíc a podaří se Vám splnit finančně náročné cíle.

  • Udělejte si „inventuru” Vašeho majetku. Pomůže Vám k tomu kalkulačka s názvem „výpočet čistého jmění”, kterou si můžete stáhnout na webu v sekci „Ke stažení”. Zjistíte, jak se Vám daří tvořit Vaše rodinné bohatství. Výsledkem by mělo být kladné číslo, které může být u mladých rodin nízké, ale čím jste starší, tím by se mělo zvyšovat.

Celý článek