14
11 2023
Co můžete dělat, pokud vám končí fixace hypotéky?
Přichází konec fixace vaší hypotéky a nejste si jistí, co dělat dál? Nebojte se, nejste v tom sami! Tento článek vám ukáže, jaké možnosti máte k dispozici. Zjistěte, jak efektivně porovnat nabídky od různých bank, zda se vyplatí refinancovat či zda existují alternativní řešení, která by vám mohla lépe vyhovovat.
9
10 2023
Mohou být reverzní hypotéky úspěšné i v České republice?
Reverzní hypotéka je finanční produkt, který by měl důchodcům zajistit důstojný život tím, že jim poskytne přísun finančních prostředků, které získají "výměnou" svého bydlení za finance na pokrytí nákladů každodenního života. Je to v podstatě opak klasické hypotéky, kdy si půjčujete na nové, obvykle vlastními silami postavené bydlení. V tomto případě již dům máte a zpětná hypotéka vám umožňuje získat finance ve výši určité částky hodnoty nemovitosti, aniž byste ji museli prodat, s možností dožít.
27
12 2022
Sazby hypoték rostou. Jsou ale banky, u kterých klienti získají hypotéky levněji
Již několikrát v tomto roce přistoupily banky ke zvýšení sazeb u hypotečních úvěrů. Zároveň začaly omezovat služby, které původně nabízely zdarma. Přesto existuje cesta, jak získat hypoteční úvěr za velmi výhodných podmínek.
5
5 2022
Hypotéky - tipy, jak reagovat na zvyšující se úrokové sazby
Levným hypotékám bohužel odzvonilo. Alespoň pro následující měsíce, týdny a možná i roky. To, co bylo jasné ke konci loňského roku a v průběhu prvního kvartálu roku letošního, se opravdu stalo. Úrokové sazby hypoték prudce zdražily a stále rostou. Nyní jsou na podobné úrovni jako zhruba před patnácti dvaceti lety. Tehdy se dokonce pohybovaly v rozmezí od pěti do sedmi procent. Ale ceny nemovitostí, včetně rodinných domů, byly dvakrát až třikrát nižší.
25
11 2021
Hypotéky za 3 % i více. Kam až porostou sazby?
Zatímco v červenci a srpnu se hypoteční úvěry poskytovaly se sazbou okolo 2 %, podzimní měsíce přináší citelné zdražení. Přesto zájem o hypoteční úvěry neklesá, banky hlásí rekordní měsíce. Ke konci roku by se objem poskytnutých hypoték mohl pohybovat okolo 400 miliard.
7
4 2021
Při sjednání hypotéky a rozhodování o délce fixace se rozhodujte nejen podle aktuální situace na trhu
Není to tak dlouho, co jste si tu mohli přečíst o tom, jak byl rok 2020 pro objemy sjednaných hypoték a úvěrů na bydlení rekordní. A taky o tom, že průměrné úrokové sazby už v roce 2021 porostou. Jenže úrokové sazby ještě v prvních dvou měsících tohoto roku nestoupaly, takže rekordy v objemu sjednaných hypoték padly i v lednu a únoru.
25
2 2020
Pozor na nebankovní hypotéky, prodraží se
V posledních letech narostla popularita nebankovních hypotečních úvěrů, pro které se vžilo označení americká hypotéka. Jaká jsou hlavní rizika takového úvěru a proč je výhodnější podstoupit raději složitý schvalovací proces v bance? Nehledejte snadnou cestu k úvěru, je velmi nákladná!
28
6 2017
Ceny nemovitostí a hypotéky. Tak trochu blázinec.
Pojďme se jasně a stručně podívat na to, co se to u nás vlastně děje.
29
9 2016
ČNB plánuje zpřísnění pravidel pro hypotéky
Díky nízkým úrokům u současných hypoték poskytují banky větší množství úvěrů s vyššími částkami. Meziroční tempo růstu nových hypoték v loňském roce dosáhlo hranice 30 % a v letošním prvním čtvrtletí se udrželo na 20 %. Tempo růstu hypoték je rychlejší než tempo, s jakým rostou příjmy domácností. Centrální banka na to reaguje usilováním o změnu zákona. Chce tak předejít riziku komplikací na hypotečním trhu a zpřísnit podmínky u poskytovaných úvěrů.
21
3 2016
Hypoteční boom nekončí – minimálně do roku 2017
Hypotéka je výhodný a mnohdy výlučný způsob získání prostředků na finacování vlastního bydlení. Rekordně nízké úrokové sazby hypoték v roce 2015, které vyvolaly mimořádnou poptávku, by se podle bankovních expertů měly udržet ještě minimálně do konce roku 2016. A mohou být i překonány!
25
1 2016
Jak ovlivní nové zákony hypotéky v roce 2016?
Na první polovinu roku 2016 jsou přichystány legislativní změny, z nichž některé mají lidem hypotéky zjednodušit, avšak jiné je mohou zase zkomplikovat. Podívejme se pro lepší orientaci na změny, abyste si vybrali ve své situaci to nejlepší řešení.
30
11 2015
Přehled daňových změn roku 2016 pro zaměstnance
Počátek roku 2016 přináší hned několik změn různých zákonů, které se dotknou jak podnikatelů, tak zaměstnanců. Vyplatí se být ve střehu a využít je co nejvíce ve svůj prospěch.
Kdo bude zaměstnán za minimální mzdu, jistě uvítá její navýšení na 9900 Kč. Institut minimální mzdy má zabránit pádu zaměstnanců s nejnižšími mzdami do chudoby a zajistit nezávislost pracujícího člověka na sociálních dávkách. O skutečném vlivu minimální mzdy na ekonomiku a sociální oblast se v odborných kruzích ostře debatuje, což však nemění nic na tom, že je u nás jedna z nejnižších v Evropě.
6
9 2015
Sporné části chystaného zákona umožňují hypotéky zdarma
Návrh nového zákona o úvěru pro spotřebitele, který má vstoupit v platnost roku 2016, vzbuzuje oprávněné obavy právníků i bank. Dle paragrafu nazvaného „Důsledky porušení informační povinnosti“ totiž zpřístupňuje téměř nulové úročení u hypoték.
29
6 2015
Těšte se na zlevnění předčasného splacení hypoték a zpřísnění podmínek pro úvěrové společnosti
Poplatky za předčasné splacení hypotečního úvěru jsou v České republice jedny z nejvyšších v Evropě a oblast spotřebitelských půjček je džunglí, v níž se pohybuje více než 50 tisíc všelijakých subjektů. Konečně jsou však na dohled změny, které jako klient jistě uvítáte.
1
6 2015
Je lepší vzít si hypotéku, nebo bydlet v pronájmu?
Hypotéka, nebo pronájem? Toť otázka. Na hypotečním trhu je dnes živo, protože rekordně nízké úrokové sazby hypoték vytvořily ideální podmínky pro financování vlastního bydlení. Avšak nájmy se také snížily a pro mnoho lidí mohou být výhodnější.
O tom, zda je zrovna pro Vás teď lepší koupit nemovitost, nebo být v nájmu, rozhoduje řada ukazatelů. Podíváme se na ty nejdůležitější.
27
10 2014
Plusy a mínusy variabilních hypoték
V posledních měsících, týdnech a dnech se v médiích setkáváme s informací, že hypoteční úrokové sazby jsou na svém minimu a již se nebudou snižovat. Ovšem existují i takové typy hypoték, které disponují minimálními úrokovými sazbami. Jde o variabilní hypotéky.
30
6 2014
Nový občanský zákoník se dotknul i hypoték
Doma, v médiích, na nákupech, v hospodě. Všude tam slýcháváme, jak nám nový občanský zákoník změnil život. Je pravdou, že se dotknul též hypoték a náležitostí s nimi souvisejících. Ovšem jsou tyto změny hypoték pozitivní nebo negativní?
27
1 2014
Atraktivní nabídky hypoték budou pokračovat i nadále
Zájemci o hypotéku budou mít i nadále možnost využít příznivých cen hypotečních úvěrů. Úrokové sazby se pohybují lehce nad třemi procenty a existuje šance, že by mohly ještě o něco poklesnout. Nízké úrokové sazby spolu s příznivými cenami bytů vyústily v růst prodeje nemovitostí a vhodné podmínky pro hypotéku budou pokračovat i v následujících měsících. Je možné, že úrokové sazby spadnou až na historicky nejnižší úroveň, a to 2,95%, která byla dosažena v červnu loňského roku? Situaci na hypotečním trhu a vývoj úrokových sazeb přiblíží následující článek.
8
4 2013
Před vstupem do banky odložte kovové předměty!
Sazby hypoték jsou rekordně nízko a mnoho lidí díky tomu oprášilo svoje úvahy o koupi vlastní nemovitosti nebo rekonstrukci svého bydlení.
Ale dřív, než za Vámi zaklapnou dveře banky, do které půjdete žádat o hypotéku, je dobré vybavit se znalostmi, které Vám třeba pomohou, aby byla vůbec hypotéka schválena. Dvě věci, o nichž je dobré vědět předem a jeden znalostní test. Tak tím Vás vybaví pokračování tohoto článku.
25
3 2013
Čeká vás letos konec fixace hypotéky? Změnit banku je čím dál tím snazší
Hypoteční sazby jsou hodně nízko. A to je skvělá zpráva pro téměř 100 tisíc lidí, které letos čeká konec fixace. Dosáhnout na sazbu kolem tří procent tak nemusí být nemožné. Navíc, když vám vaše banka nenabídne dobrou sazbu, je snadné přejít jinam. A v tomto článku se dozvíte, jak na to.
11
9 2011
Jak je to s pojištěním neschopnosti splácet
V posledním roce výrazně stoupl počet lidí, kteří mají potíže se splácením hypotéky, leasingu nebo jiného úvěru. Mnoho klientů podléhá iluzi, že pokud je pojištění schopnosti splácet přímo součástí splátek, je půjčka vždy výhodnější nebo vždy bezpečnější. Pojištění schopnosti splácet zahrnuté přímo ve splátkách nemusí být ale mnohdy dostatečné.
29
8 2011
Nejlepší čas pro nákup nemovitostí je tady
Přemýšlíte o koupi rodinného domu nebo bytu? Pokud ano, tak neváhejte a běžte do toho. Právě teď je ten nejlepší čas na pořízení vlastního bydlení. Ceny nemovitostí jsou totiž nejníže za poslední tři roky a ceny hypoték jsou dokonce na historickém minimu českého trhu.
14
3 2011
Fixační období a jeho vliv na naši hypotéku
Délku fixačního období si při sjednání hypoteční smlouvy vybíráme sami, zpravidla jsou to tři, pět nebo deset roků. Záleží na tom, jak dlouho budeme dluh bance splácet, ale rozhodujícím faktorem jsou podmínky, které nám banka při uzavření hypotéky nabídne. Fixační období je časový úsek, v němž jsou pevně stanoveny výše měsíčních splátek a úrokové sazby.
18
7 2010
Víte, kolik Vás skutečně stojí hypotéka?
Nízký úrok u úvěru může být jen marketingovým trikem. V tomto článku se dozvíte, jak si zjistit, kolik Vás úvěr bude skutečně stát. V závěru článku najdete odkaz na jednoduchou kalkulačku, na které si můžete skutečnou nákladovost úvěru přepočítat.
15
3 2010
Jak zajistit život?
Opatrným a rozumným chováním, především. Přes všechnu obezřetnost se však, vis major, stávají i neblahé události. Vedle citového strádání jsou pozůstalí postiženi také finančně. Zvlášť tehdy, pokud šlo o osobu v rodině ekonomicky významnou.
Jsou-li vybudovány dostatečné vlastní zdroje nezávislého příjmu, pak je po této stránce vystaráno. V opačném případě je potřeba použít zdroje cizí, přičemž nejrozumnější variantou je životní pojištění.
1
3 2010
Dobrý sluha, zlý pán
Podívejme se dnes blíže na dluhy: úvěry či půjčky. Poslední dobou se v poradně množí dotazy, či spíše SOS zprávy, jejichž leitmotivem je: „Půjčili jsme si hromadu peněz, teď je krize, nemůžeme splácet, co máme dělat?“ Nuže, jak řečeno v odpovědi na jedno z posledních takových zoufalých volání, v případě požáru domu je k ničemu obracet se na architekta. Volejte hasiče. A poté, kdy již katastrofa pominula a trosky odklizeny, je čas zabývat se výstavbou budovy nové. Na základě právě nabytých, někdy draze zaplacených zkušeností, bude dobré dbát i na zabudování bezpečnostních prvků. Protože neštěstí se může opakovat a znovu vás připravit o mnohé, co jste s velkým úsilím vybudovali.
15
2 2010
Sekundární trh s hypotékami
Zatímco ve vyspělých zemích je refinancování hypoték mnohem rozsáhlejší obchodní aktivitou než jejich primární úpisy, u nás je teprve v plenkách. Přitom, z hlediska uživatele, jedná se o nezanedbatelné finanční částky, které může prodělat, nebo naopak ušetřit.
17
8 2009
Refinancování hypotéky dobře zvažte
Chcete snížit splátky u svého hypotečního úvěru, nebo získat výhodnější úrokovou sazbu? Není nic jednoduššího než přejít k jinému bankovnímu ústavu, který nabízí výhodnější podmínky. Ale pozor, se zjišťováním potřebných informací začněte zavčasu.
11
5 2009
Využijte státní dotace na hypotéku
Přijdou Vám splátky za hypotéku neúnosně vysoké? Není se co divit, neboť průměrná úroková sazba za rok 2008 překročila 5% hranici. Paradoxně ale právě díky tomuto navýšení se stát rozhodl poskytovat dotace k hypotékám. Stačí jen splnit několik podmínek, nebát se administrativy a můžete získat i stovky korun měsíčně.
16
3 2009
Přichází čas nemovitostí na Floridě?
Nemovitosti by měly být součástí každého dobře diverzifikovaného portfolia. Máte je v portfoliu i vy? Pokud ještě ne, právě teď přichází vhodná doba pro jejich nákup. V exkluzivním článku od Dannyho Hochmanna, který je specialistou pro tuto oblast dnes najdete hodně zajímavé informace.
28
9 2008
Dlouhá nebo krátká hypotéka?
Zpráva z tisku: Moderátor Leoš Mareš (33) bude muset následujících deset let platit 500 tisíc korun měsíčně! Přesně tak vysoké totiž budou splátky hypotéky, kterou si Leoš vzal na svůj luxusní byt za 50 milionů! "Leoš chtěl hypotéku na deset let. Splátky mu proto spočítali na půl milionu měsíčně, což je šest milionů za rok. Takže i s úroky za ten byt celkem zaplatí šedesát milionů korun." Dvoupodlažní byt má rozlohu téměř 400 metrů čtverečních a mimo jiné jsou v něm například tři koupelny nebo pět ložnic. Speciálními úpravami musel projít strop, protože Mareš se oproti původním stavebním plánům rozhodl, že chce mít na střeše bazén a vířivku.
(zdroj: Aha! 18.8.2008)
22
6 2008
Umíte stanovit nájemné?
Majetek pro finanční nezávislost by měl vždy obsahovat kromě kapitálových investic nemovitosti, z nichž plynou příjmy z pronájmu. Jejich podíl na celkových aktivech může být různě velký. Někdo dává přednost dynamickým výnosům na kapitálových trzích, jiný zase hmatatelné solidnosti nemovitostí. Každopádně do vyváženého portfolia nemovitosti patří.
16
4 2008
Státní fond rozvoje bydlení
Pokud budete pořizovat bydlení, můžete vhodnou kombinací hypotéky a státní dotace ušetřit 110 tisíc na úrocích.
Na financování bydlení je možné využít státem dotovaného úvěru s velmi příznivým úrokem 2%. Státní fond rozvoje bydlení tak umožňuje významně snížit celkové náklady na splacení úvěru.
6
4 2008
Ušetřete statisíce na hypotéce
Naučte se správně komunikovat s finančními ústavy a vydělejte statisíce. Možná, že to zní neuvěřitelně, ale je to tak. Existuje mnoho způsobů, jak donutit finanční ústavy k lepším sazbám. V tomto článku se naučíte jeden z těchto způsobů použít. Mnoho lidí už jej úspěšně použilo v praxi...
Hodně peněz se dá ušetřit tím, že včas donutíte banku