Ing. Vlastimil Chvoštík, EFA

Články

Jak psát závěť, aby byla platná
06. 12. 2016
Jak psát závěť, aby byla platná

Jak sepsat závěť, aby byla platná? Uvádím přehledné informace o sepisování poslední vůle. Poslední vůli musíte projevit sami, jasně, vážně a jednoznačně. Výběr dědiců v závěti nesmíte svěřit někomu jinému, ani pořizovat společnou závěť. V poslední vůli můžete stanovit splnitelné podmínky, které musejí dědici splnit, aby dědictví dostali.

Celý článek
Co si počít s dědictvím, ve kterém jsou dluhy
22. 08. 2016
Co si počít s dědictvím, ve kterém jsou dluhy

V případě dědictví mohou nastat překvapivé chvíle a nemusí být zrovna příjemné. Utajené dluhy můžete zdědit po rodičích, manželovi i jiných příbuzných. Nemusíte mít o tom ani nejmenší tušení. Pak je ale musíte splácet. Nezřeknete-li se dědictví, prakticky není úniku. Nikdo vás ale neinformuje o dluzích před momentem rozhodnutí.

Celý článek
Často opomíjené typy daní
22. 07. 2016
Často opomíjené typy daní

Podívejme se na žebříček pěti nejčastěji opomíjených daní. A k tomu na závěr ještě na jednu daňovou kuriozitu. Opomenutí může nastat při pronájmu bytu či chalupy, prodeji přebytků, nebo i při prodaném produktu z provedené ruční práce. V loňském roce takto přišel stát podle finanční správy téměř o 1,5 miliardy korun na dani, kterou fyzické osoby neodvedly. Jaké nám hrozí sankce, pokud daň neodvedeme? Mohou sahat až do výše 300 tisíc korun.

Celý článek
Novinky v pojištění bankovních vkladů
27. 06. 2016
Novinky v pojištění bankovních vkladů


Každého z nás možná občas napadne, jak si stojí vlastně naše banky. A co by se tak asi stalo v případě, kdyby právě banka, do které jsme se rozhodli uložit své finance, zkrachovala? Je dobré vědět, co se vlastně děje s našimi penězi, které zřejmě neleží na hromádce v sejfu. Určitě by se tam ani nevešly.

Změna, která platí od 1. 1. 2016 přináší komplexnější systém ochrany vkladatelů a podpory stability na finančním trhu ve formě Garančního systému finančního trhu. Tímto tedy pojištění vkladů i nadále zůstává jistotou pro každého vkladatele a funguje i Fond pojištění vkladů. Nově vzniklý Fond pro řešení krize bude spravovat finanční prostředky použitelné na aktivní řešení krizové situace a může předejít i krachu finanční instituce.

Celý článek
Dědické řízení přes hranice evropských států se zrychluje a zlevňuje
19. 10. 2015
Dědické řízení přes hranice evropských států se zrychluje a zlevňuje

Dědické řízení přes hranice evropských států se nařízením Unie od 17. srpna 2015 značně zjednodušuje. Neplatí to pouze pro tři země, které si vyjednaly výjimku – Velkou Británii, Irsko a Dánsko.

Mezinárodní dědické právo se v Evropské unii týká asi 450 tisíc rodin ročně. Doposud se uplatňovalo ve dvou i více státech současně a tomu je právě konec. Nově se dědictví po příbuzných žijících dlouhodobě v zahraničí bude řešit pouze v jedné zemi.

Celý článek
Je lepší vzít si hypotéku, nebo bydlet v pronájmu?
01. 06. 2015
Je lepší vzít si hypotéku, nebo bydlet v pronájmu?

Hypotéka, nebo pronájem? Toť otázka. Na hypotečním trhu je dnes živo, protože rekordně nízké úrokové sazby hypoték vytvořily ideální podmínky pro financování vlastního bydlení. Avšak nájmy se také snížily a pro mnoho lidí mohou být výhodnější.
O tom, zda je zrovna pro Vás teď lepší koupit nemovitost, nebo být v nájmu, rozhoduje řada ukazatelů. Podíváme se na ty nejdůležitější.

Celý článek
Jaké změny pro naše peněženky přinese rok 2014?
28. 12. 2013
Jaké změny pro naše peněženky přinese rok 2014?

Od příštího roku dojde k mnoha novinkám, které ovlivní naše finance. Změny se dotknout každého. Někoho více, jiného méně. Nový občanský zákoník s sebou přinese obrovské množství úprav a výrazné změny nastanou mimo jiné také ve zdanění příjmů. Pro rychlou a snadnou orientaci v chystaných změnách je zde následující článek, který přináší přehled toho nejzásadnějšího, s čím je nutno od nového roku počítat. Co se odrazí na Vašich příjmech?

Celý článek
Jak nezdědit dluhy
20. 05. 2012
Jak nezdědit dluhy

Zadluženost domácností se rok od roku dramaticky zvyšuje. Podle statistik České národní banky byl dluh českých rodin na konci března tohoto roku neuvěřitelných 1,1 bilionu korun. Stává se proto stále častěji, že součástí pozůstalostí jsou dluhy. V dnešním článku si povíme, jak je to s dědictvím, které obsahuje dluhy, a jaké změny do této záležitosti přinese nový občanský zákoník.

Celý článek
Příležitosti, které se neopakují – jedna z nich je tady!
05. 10. 2008
Příležitosti, které se neopakují – jedna z nich je tady!

Současná situace na akciových trzích přináší kromě negativních zpráv také řadu příležitostí, které se za normálních okolností nevyskytují. Začínají se kolem nás objevovat zajímavé investiční příležitosti, z nichž jednu Vám posílám.

Nynější doba nahrává těm, kteří mají v rukou peníze a chtějí je investovat. Mohou teď nakupovat za významně nízké ceny. A to nejen akcie, ale i méně rizikové dluhopisy. Jednu z takových příležitostí skýtá i dluhopisový fond společnost ČP Invest. V přiloženém komentáři portfoliomanažera tohoto fondu, Milana Tomáška, se kromě jiného dozvíte, že čistý výnos portfolia do splatnosti pro nadcházející cca 2 roky je 12,9 % p.a.

Celý článek
Dluhy v dědictví
20. 04. 2008
Dluhy v dědictví

Víte, jak je to se zděděním majetku a dluhů? Dědictví může přinést majetek, ale také dluhy. Pokud je poměr majetku a dluhů příznivý, není co řešit. Co ale dělat s dědictvím, když dluhy významně převyšují majetek? Dědicové ze zákona i ze závěti se mohou rozhodnout, jestli dědictví přijmou. Není to ale tak, že by se mohli rozhodnout, ...

Celý článek
Vytvořte si sami finanční plán a získejte peníze navíc.
06. 04. 2008
Vytvořte si sami finanční plán a získejte peníze navíc.

Vytvořte si sami jednoduchý finanční plán. Stačí Vám na to jeden večer. Uvařte si s partnerem kávu a projděte si následujících pět bodů. Je velmi pravděpodobné, že tím získáte hodně peněz navíc a podaří se Vám splnit finančně náročné cíle.

  • Udělejte si „inventuru” Vašeho majetku. Pomůže Vám k tomu kalkulačka s názvem „výpočet čistého jmění”, kterou si můžete stáhnout na webu v sekci „Ke stažení”. Zjistíte, jak se Vám daří tvořit Vaše rodinné bohatství. Výsledkem by mělo být kladné číslo, které může být u mladých rodin nízké, ale čím jste starší, tím by se mělo zvyšovat.
Celý článek

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů