Ing. Vlastimil Chvoštík, EFA

Senát schválil přísnější daňové odpočty – co nás čeká od 1. ledna?

Senát schválil přísnější daňové odpočty – co nás čeká od 1. ledna?

23. října schválil Senát mnoho návrhů upravujících stávající zákony (zákon o daních z příjmů, investičních společnostech a fondech, spořitelních a úvěrových družstvech, správních poplatcích ad.). Pokud prezident Miloš Zeman návrhy také schválí, čeká občany od 1. ledna příštího roku několik změn.

Jedná se například o snížené 10% DPH na knihy, kojeneckou výživu a léky, zrušení 30korunových poplatků u lékaře a za recepty, porodné na druhé dítě nebo také o drobnosti jako to, že se budete muset prokazovat při nákupu některé bazénové chemie dokladem totožnosti. Co ale může ovlivnit finance občanů daleko výrazněji než levnější kniha či prášky zadarmo, jsou změny chystané v oblasti daňových úlev u životního pojištění.

Současné výhody životního pojištění

V současnosti si můžete odečítat platby poslané na životní pojistku od daňového základu, a to až do výše 12 tisíc korun ročně (přičemž se ale počítají pouze příspěvky vaše, nikoliv od zaměstnavatele). Zároveň je možné si z pojistky každý měsíc určité peníze vybírat. Pojištění můžete mít rozděleno na běžné a mimořádné pojistné a právě mimořádné pojistné (až dva a půl tisíce korun) si můžete každý měsíc vybrat.

Je možné, že zrovna vy jste měli od zaměstnavatele zajímavý (ačkoliv ne 100% výhodný) benefit. Do teď totiž bylo možné zákon poněkud obejít, když zaměstnavatel posílal část peněz místo hrubé mzdy zaměstnanci na životní pojistku. Tyto peníze se tím vyhnuly zdravotnímu a sociálnímu pojištění a firmy tak mohly na jednom člověku ušetřit kolem 10 tisíc ročně.

Odvrácená stránka daňových odklonů

Ačkoliv jste si takto mohli přijít až na 2,5 tisíce korun měsíčně, které by vám třeba jinak zaměstnavatel nedal, není toto řešení výhodné 100%. Snížená hrubá mzda vám totiž automaticky sníží také nemocenské dávky, podporu v nezaměstnanosti, náhradu za dovolenou a také budoucí výši důchodu (jste-li v předdůchodovém věku).

Bez ohledu na výhody pro zaměstnance ale tímto obcházením zákona přicházel o peníze stát. To se stalo impulsem pro změnu zákona, který tuto oblast upravuje. Od 1. ledna se tak připravte na následující změny.

Co pro mě znamenají chystané změny

Jak to tedy bude fungovat od 1. ledna? Budete-li si chtít každý rok odečíst od svého daňového základu peníze posílané na pojistku, nebudete si je moct z pojistky průběžně vybírat. Budou vám k dispozici až v 60 letech. U takových pojistek, kde budete peníze pravidelně vybírat, nebudete moct daňový odpočet uplatnit a zároveň vám bude příspěvek zaměstnavatele daněn. Jinými slovy, dřívější způsob, jak získat od zaměstnavatele nezdaněné peníze, již nebude možný.

Jestli vás ale daňové zvýhodnění nezajímá, můžete si změnit současnou smlouvu na režim bez daňového zvýhodnění (nebudete si částku odečítat z daní, ale zároveň můžete část peněz pravidelně vybírat). Případně je také možné mít smlouvy dvě. Na jednu budete ročně platit 12 tisíc korun (max. výše peněz, na jakou lze odečet uplatnit) a můžete si zde nechat zasílat příspěvky zaměstnavatele do výše 30 tisíc korun za rok. Druhou smlouvu budete mít pro průběžné výběry peněz.

Přijde vám dodatek od pojišťovny – odmítnout ho, či přijmout?

V žádném případě neignorujte dopisy od své pojišťovny. Je totiž pravděpodobné, že vám zašle dodatek ke smlouvě, který začne automaticky platit, pokud ho do určené doby neodmítnete. Zákon vyžaduje, aby zákaz výběru z pojistky byl ujednán smluvně. (Nestačí fakt, že jste peníze nikdy z pojistky nevybírali ani vybírat předčasně nebudete.)

Podepíšete-li dodatek o zákazu výběrů, budete moct nadále uplatňovat odečet z daňového základu. Odmítnete-li jej, můžete vybírat, ovšem bez daňového odpočtu. Nepříjemnost ale hrozí v případě, že pojistku nakonec oproti původnímu smluvnímu dojednání ukončíte (tj. peníze vyberete) předčasně. Museli byste pak „dodanit“ deset let zpětně. Také je možné na nové podmínky nepřistoupit, smlouvu ukončit a do konce roku si peníze z pojistky vybrat.

Vlastimil Chvoštík
Autor: Vlastimil Chvoštík

Jsem poradce, ne prodejce.

Radím, neprodávám.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku
zpracováním osobních údajů