31. 1. 2018
Česká koruna v poslední době neustále posiluje. Na sklonku ledna 2018 se přehoupla přes pětileté maximum. Vůči euru se dostala na sazbu pod 25,30 Kč/EUR, vůči americkému dolaru pak na 20,26 Kč/USD. Jaké jsou příčiny a jak se tento trend projeví na každodenní ekonomice?
V dubnu 2017, do kdy bankéři uměle udržovali kurz eura nad 27 korunami, byl ukončen kurzový závazek ČNB. Od té doby již česká koruna posílila o 6,8 procenta. Od začátku roku už koruna vůči euru povyrostla o dvacet haléřů.
Motory růstu koruny
Růstu koruny napomáhá především očekávané zvýšení sazeb na nejbližším zasedání České národní banky, naplánovaném na 1. února 2018. Půjde již o třetí navýšení od ukončení intervencí.
Někteří členové bankovní rady navíc předpokládají rychlejší růst sazeb v letošním roce, než tomu bylo v minulých obdobích. S tím se pojí i mírně vyšší riziko inflace.
Koruna navíc posiluje ruku v ruce se sílícím eurem. Tenčí se tak rozdíl mezi eurem a americkým dolarem, a potažmo tedy také mezi dolarem a korunou.
Bezprostřední dopady na spotřebitele
Co tyto posuny v poměrech měn znamenají pro běžný spotřebitelský život?
Přímým důsledkem je úspora finančních prostředků při nákupu z online obchodů v dolarech. Při neměnných cenách se ušetřená částka dostává na pětinu původní částky. Pozitivně se to projeví například při nákupu elektroniky.
Změnu pocítí i lidé, kteří cestují do zahraničí. Příznivější poměr koruny k západním měnám se odrazí například na dostupnosti kvalitnějších služeb a zboží při zahraničním pobytu.
Na samotných cenách zájezdů se trend sílící koruny naopak spíše neprojeví. Počítají s ním totiž i cestovní kanceláře a do koncové ceny jejich služeb se spíše promítají jiné faktory, jako je například aktuální oblíbenost či rizikovost dané oblasti.
Co se týká importovaného zboží na pulty českých obchodníků a distributorů, jsou změny spíše liknavější a mají dlouhodobější charakter. Například právě ceny elektroniky jsou navíc chráněny před výkyvy kurzu cenami fixně sjednanými na delší období.
Ceny pohonných hmot se i díky posilování koruny drží na příznivé hranici, přestože je poměr kurzu spíše marginální povahy.
Objemový růst nákupů v zahraničních internetových obchodech
Nakupování v zahraničních e-shopech vykazuje jasně vzestupnou tendenci a zažívá prokazatelný boom.
Ceny některého zboží jsou na mnohých zahraničních retailových portálech ve srovnání s místními cenami velmi výhodné. Často dokonce tak výhodné, že se vyplatí i při případném přesažení magického cenového prahu 22 EUR, při němž je třeba doplácet na zboží clo nebo DPH, případně obojí.
Mnoho zákazníků tak objednává zboží například z čínských online obchodů, které nezřídka dokonce nabízí i dopravu zdarma. Nevýhodou však mohou být například problémy s případnou reklamací zboží.
Při ceně od 22 do 150 EUR se platí DPH 21 procent z ceny zboží. Pokud částka přesáhne 150 dolarů, platí se kromě DPH také clo.
Autor: Vlastimil Chvoštík
Jsem poradce, ne prodejce.
Radím, neprodávám.